Login

HEADMASTER :  Dr Richard Hillier MA (Cantab) PhD

DIRECTOR OF MUSIC :  Malcolm Singer MA (Cantab)

DIRECTOR OF STUDIES :  Richard Tanner MA (Oxon)

BURSAR :  Simon Browning BA (Hons) FCMA

DEVELOPMENT DIRECTOR: Anthony Medhurst BA (Hons) MPhil PhD (Cantab) 

 

ACADEMIC STAFF :

Art and Craft:

Patsy Belmonte BA (Hons)

Biology and Science:

Karen Lyle BSc (Hons), PGCE

Jenny Dexter BSc (Hons), PGCE

English & Drama  & Head of Boarding:

Simon Larter-Evans BA (Hons) PGCE FRSA

French & German:

Didier Descamps MA

German & Russian:

Petra Young MA MSc (London)

History:

Sarah Howell BA (Hons), PGCE

Junior Subjects:

Janet Poppe BA (Hons), PGCE

Philippa Brown, Teaching Assistant

Mathematics:

Richard Tanner MA (Oxon)

Karen Lyle BSc (Hons) PGCE

Maria Trkulja MA (Oxon)

English as a Foreign Language:

Hazel Brier BA, Cert.Ed, MA (Tesol)

Japanese:

Akiko Kubo BA

Chinese:

Xiang Yun Bishop BA MA TCAFL

Spanish:

Nuria Lopez-Costa

Turkish:

Ayla Turacli

 

 

MUSIC STAFF:

Violin Teachers:

Natalia Boyarsky (Dip. Solo Performance & Teaching)

Lutsia Ibragimova, (Dip. Solo Performance.Baroque Violin, Teaching).

Akiko Ono 1st Cert. Dip. Mus & Perf. Arts, Vienna  

Diana Galvydyte M Mus, RCM, B Mus

Violin/Viola Teacher:

Boris Kucharsky,   M Mus  

Violin Assistants:

Gergana Raykova BA Hons (Cantab) Music, PGDip Performance (RCM)

Jenna Sherry BM Violin Perf, M Perf

Akerke Ospan Violin & Viola  Artist of Orchestra Ensemble, Teacher of Music Schools for Children (Dist)

Oscar Perks BA Hons (Cantab)

Cello Teachers:

Thomas Carroll ARCM

Bartholomew LaFollette B Mus, M Mus

Cello Assistant:

Steffan Morris

Double Bass Teacher:

Caroline Emery LTCL GTCL Cert.Ed.

Guitar Teacher:

Richard Wright GRSM (Man)  ARMCM

Guitar Assistant:

Laura Snowden M Mus M Perf

Piano Teachers:                                 

Ruth Nye, MBE (Dip.Mus.Perf.Melbourne Conservatory)

Marcel Baudet (Groningen Conservatory – Piano)

Deputy Piano Teacher:

Mariana Izman B Mus (Conservatorium van Amsterdam) (maternity leave)

Piano Assistant & Digital Media Project Assistant:

Prach Boondiskulchok, B Mus  M Perf

Second Study Piano:

Mariko Brown B Mus (Hons) LGSM (Piano 1st Study)

Alexis White M Mus (Piano Perf and Literature) B Mus

Harpsichord:

Carole Cerasi Hon ARAM

Piano Coach Accompanists:

Nigel Hutchison, B Mus (Hons)

Svitlana Kosenko  Baccalaureate Diploma

Assistant Piano Coach (part-time)  Nathan Williamson B Mus

M Mus (Dist) M Musical Arts (Yale)

Practice Supervisor:

Lyn Sahami

Chamber Music:

Dr. Ioan Davies PhD MA (Cantab)

Senior Orchestra:  

Malcolm Singer MA (Cantab)

Junior Orchestra:

Dr. Oscar Colomina I Bosch  PhD, (RAM), M Mus, B Mus. Hons (GSMD)

Outside Events & Partnership Officer:

Cathy Whitnall MA (Cantab) LTCL

Nicola Darke  B Mus MMus (maternity leave)

Oscar Perks B Mus (Cantab)

Choral Director: David Young  MA (Choral Conducting) B Mus

Interpretation through Improvisation:

David Dolan B Mus, M Mus

Composition:

John Cooney B.Mus (Hon), Cert.Adv.St. RCM & GSMD, Hon ARAM

General Music:

Oscar Colomina I Bosch, B Mus. M Mus.

Damian leGassick  Pg Dip University of Surrey   

Voice Coach:

Jenevora Williams, PhD BA Hons (Bristol) ARCM  

Chance to Play:

Elliott Perks

Alexander Technique:

Hannah Walton NNEB, MSTAT

 

 

 

PASTORAL STAFF

Housemaster (Harris House):

Simon Larter-Evans BA (Hons) PGCE FRSA

Housemistress (Music House): 

Maria Trkulja MA (Oxon) 

Senior School Nurse:

Ann Sweeney MSc RN SN QN   

Assistant School Nurse:

Chris Owen RN SN Cert.

SUPPORT STAFF:

Admin:

Headmaster’s PA:

Angela Stockbridge LRPS

Music Administrator:

Catharine Whitnall MA (Cantab), LTCL

Receptionist:

Melanie Collins BA (Hons)

Examinations and Alumni Officer:

Elaine Hillier BA (Hons)

Science Lab Technician: 

Delphine Wellington

 

Accountant:  

Mark Armstrong ACCA BSc (Hons)       

Accounts Assistant:

Jane Sheppard

 

Menuhin Hall:

Hall Manager:

Ambrosine Desoutter BA (Hons), LTCL

Hall Box Office Manager: 

Penny Wright

Box Office Assistants:

Katherine Peat BA (Hons)

Clive Stevens

Hall Technical Manager:

Brian Fifield

Part-Time Assistant Technical Managers:

Luke Brough BSc (Hons)

Jamie Gamache BTEC Mus  

Al Forbes

Ben Pattison

Bar Staff: Alice Chivers, Alex Chamberlain, Kate Hylands, Cathy Mullins

 

Estates:

Estate Manager:

Brian Harris

Assistant Estates Manager:

Simon Shipp

Catering Staff:

Catering Manager: Jean Labourg

Senior Chef: Jo Busby

Commis Chef:  Samuel Bartlett